Sinu tellimuskorv on tühi!

Karikate sätendav maailm!

Räägiks Sulle natuke karikatest. Vaataks, milised olid nad varasematel aegadel, missugused nad tänasel päeval on, heidaks pilgu mõnele maailmakuulsale ning lõppu ka väike seletus selle kohta, millest koosneb üks karikas, mida Sa tänasel päeval poest osta saad.

Iidsetelel aegadel...

antiiktšempion autasusid vastu võtmas
...teadaolevalt karikaid ei jagatudki- antiikolümpiamängudel sai võidumees pähe pärja ja pihku oliivioksa. Lisaks muidugi lõputu au ja kuulsus kodukohas.
Siis tuli paartuhat aastat pausi, kus inimkonnal oli toimetamist kõige muu kui spordiga. Samas arvata võib, et vahvate sõjaretkede käigus viibutati võidu märgina pea kohal nii mõndagi- oli see siis mõni vaenlase kehaosa või aardekambrist pihku jäänud kaunis peeker.
Oli vahepeal, mis oli, 18-19.sajandil peeti juba hoolega veretuid võitlusi erinevatel aladel ning jagati ka trofeesid, mis kangesti karikaid meenutasid. Vanim teadaolev rändkarikas on näiteks Americas Cup 1851.aastast.
Siinkohal olekski paslik teha väike ülevaade

ilmakuulsatest karikatest.

America's Cup, nagu lugesid, on avamereregatt ja maailma vanim selline. Mitte kaua hiljem, 1882, sai alguse The Ashes- Inglismaa ja Austraalia vaheline kriketiturniir, mille auhinnaks on samanimeline karikas.
The AshesJah just, keskmise juubeldava mehe näppude vahel ta ongi. Šampanja lendab, emotsioonid on laes, 15-sendine karikas on võidetud! Kaks aastat treeninguid ei ole luhta läinud!
Mis näitab muidugi jälle seda, et suurus pole määrav.
 
Borg-Warner trophy
Teisest küljest... see siin on Borg-Warner Trophy:
See pole enam karikas, see on monument.
Saab sellise loomulikult Ameerikast, kus kõik on suur. Täpsemalt peab võitma Indianapolise 500 miili sõidu. Karikas pärineb aastast 1936 ning seda katavad kõikide võitjate bareljeefid alates 1911. aastast.
Mitte kaugele maha oma pikkuselt ei jää iga hokimehe unelm Stanley Cup- hetkel 90cm, aga kasvab. Sündis ta aastal 1893 29-stanley cupsendisena, aga kui on tuline soov igal aastal peale graveerida kõigi võitjameeskonna mängijate, treenerite, juhtkonna ja muude vajalike inimeste nimed, jääb varem või hiljem ruumi väheks ja "klotsi tuleb juurde kasvatada." Õnneks on tegu suurte meeste mänguga ja kõik jaksavad teda veel tõsta. 
 
Seitse aastat peale Stanley  karikat, 1900 alustas oma teekonda läbi kümnendite ja higiste peopesade veel üks sarnane karikas- Davis Cup, nime saanud oma asutaja, Harvardi tudengi Dwight Filley Davise järgi. Erinevalt Stanley Cupist on see karikas aastatega võtnud töntsaka tordi kuju. Inimeste juures on teinekord täheldatav sarnane fenomen.
 
 
/homme kirjutan edasi/

Partnerid

Gravex Balti - Kunderi 8A / Tartu mnt. 35, 10121 TallinnTelefon: +372 6 273 406Faks: +372 6 232 021E-mail: gravex@gravex.ee